Blog

Futbol Sahaları, Pandemi ve Technowood

COVID-19 Pandemisi dünya çapında ilerlerken, yaşamları tehdit ediyor ve dünya ekonomisini baskılıyor, bununla birlikte çevre üzerinde de derin bir etkisi oldu. Bu etkilerin kimi olumlu, kimi olumsuz.

Bilim insanları ilk olarak, pandeminin başladığı Çin’de sera gazı emisyonlarında bir düşüş olduğunu fark ettiler. Salgın dünyaya yayıldıkça ve endüstriyel faaliyetler azaldıkça, küresel ısınmanın ana sorumlularından kabul edilen sera gazı emisyonları da azalmaya devam etti.

Bu arada, hızlı yayılan sosyal medya paylaşımları kentsel alanlarda vahşi yaşam manzaraları ortaya çıkarmaya başladı ve bize, “doğa sıfırlama düğmesine bastı” yorumları yaptırdı.

Daha az dikkat çeken ise, tıbbi atık ve online alışverişlerden gelen ambalajlarda dramatik artışların olması.

Gelecekte iklim değişikliğiyle mücadele etmek için bu trajediden hangi dersleri aldığımızı ya da alacağımızı iyi düşünmemiz gerekiyor.

Hayatın yavaşlamasıyla birlikte karbon salınımındaki ciddi düşüşün etkilerini pozitif yönde hissedecekken, tıbbi atıkların vereceği zararı ve alınabilecek önlemleri de konuşuyor olmalıyız. Örneğin; paketlenmiş sebze ve meyvelerin tüketimindeki artış, artan internet alışverişleri nedeniyle sevk edilen malları paketlemek için kullanılan ambalajlar, yine Covid-19 nedeniyle yasaklanan yeniden kullanılabilir alışveriş poşetleri…

Atık sorunu ile mücadele bir yanda, diğer yanda paketleme için kullanılan ambalajların üretim meselesi. Bu ambalajları üretmek için senede 1 Milyar ağaç kesmek gerekiyor, üstelik bu miktar sadece ABD için geçerli. Dünya’yı düşündüğümüz zaman her 6 saniyede bir futbol sahası kadar orman yok oluyor. Bu tam bir trajedidir. Dünyadaki modern gelişmelerden uzak olan bu ormanlar dünyanın en zengin vahşi hayatlarını barındırıyor. Ayrıca karbondioksit emiliminde de önemli bir rol oynuyorlar. Bu ormanların eski haline gelmesi yüzyıllar alıyor.

Biz bu konuda Technowood olarak üzerimize düşen görevi yapmaktayız. 100 yıl önce bugünkü tüketim düşünülerek ağaç dikilmediği için biz bugün zevk için ağaç kesmeye karşı durmaktayız. Mimari projelerde talep edilen doğal ahşap sıcaklığını, ağaçları koruyarak sağlayarak büyük bir buluşa imza attık. Her futbol maçı izlediğimizde stada bir bakalım, maç 90 dakika, her 6 saniyede 1 futbol sahası kadar ormanın yok olduğunu düşünün, bu 90 dakika boyunca 900 adet futbol sahası büyüklüğünde ormanın yok olması demek oluyor. Her daim hazırlıklı olun, gelecek ellerinizde…