ÇEVRE

Hepimizin geleceği için üretiyoruz

Technowood İle Kesİlmekten kurtarılan ağaç oranı %98 ‘dİr.

Alaz Group, ağacın ilaç olması gerektiği mottosuyla yola çıkan doğaya saygılı bir kurumdur. Anı kurtarma değil, geleceğe yatırım yapma fikrine sıkı sıkıya bağlanmış bir zihniyetle ortaya çıkan TechnoWOOD ürünü ile soluduğumuz havanın rengini değiştirmeyi hedeflemekteyiz. Peki bunu nasıl yapıyoruz? Ağaç kesmiyoruz, ağaç kurtarıyoruz. Yarım milimetre kalınlığında ağaç kullanıyoruz; dolayısıyla 100 ağaç kesilerek yapılması planlanan bir projede biz 98 ağacı kurtarıyoruz.

Örnek olarak dış mekanlarda kullanılan ve ülkemizde kesimi yasak olan Kızıl Sedir Ağacı 100 yıl gibi bir sürede büyrür. Böyle bir ağaç sadece dış mekandaki boyutsal stabilitesi yüksek olduğu için inanılmaz derecede tüketiliyor ve bunu yapan firmalar da kesilen ağaçların yenilerinin dikildiğini söyleyerek insanları avutmaktalar. Biz de şu soruyu soruyoruz “Peki 100 yıl önce bugünkü katliam düşünülerek o denli ağaç dikilmiş olabilir mi?” Cevap: Emin olun HAYIR.

Kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlayan iklim değişikliklerinin, hava kirliliğinin ve stresin en büyük kaynağının her yıl katledilen binlerce ağaç olabileceğini hiç düşündünüz mü?

FSC – ORMAN YÖNETİM KONSEYİ KORUMA ZİNCİRİ SERTİFİKASI

Orman Yönetim Konseyi (FSC), dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur.2008 yılı itibari ile 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC standartlarına uygunluğu nedeni ile sertifikalandırılmış.
Ürün üzerinde bulunan FSC etiketi, tüketicinin kağıt ürünü veya kereste alırken tercih yapmasını kolaylaştıran bir unsurdur. FSC etiketli ürünü seçmenin neden farklılık yaratacağını açıklarsak:

FSC,

1) Dünya çevresindeki doğal ormanların ve diğer habitatların değişimini engeller,
2) Dünya çevresinde tehlike seviyesi çok yüksek böcek ilaçlarının kullanımını engeller,
3) Genetik olarak değiştirilmiş edilmiş ağaçların yetiştirilmesini engeller,
4) Dünya çevresindeki yerli halkın haklarına saygı duyar,
5) Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder.