SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Technowood ürünleri ekstrem İKLİMLERDE KULLANILABİLİR Mİ ?

Technowood ürünleri neredeyse dünyadaki her iklim koşulunda halihazırda kullanılmaktadır. Aslına bakılırsa projelerimizin çoğu doğal ahşapların dayanamadığı ekstrem iklim koşulları yaşanan lokasyonlarda yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse, “Kazakistan” gece-gündüz sıcaklık farkının en yüksek olduğu yerlerden biri ve “Sudan” ise dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir ve bu ülkelerde Technowood ürünlerinin başarıyla tamamlanmış ve yaş almış projeleri bulunmaktadır.

Technowood ÜRÜNLERİ NEMLİLİĞİN VE SICAĞIN FAZLA OLDUĞU TROPİK İKLİMLERDE KULLANILABİLİR Mİ ?

Evet kullanılabilir. Katar ve Dubai gibi ülkelerdeki bir çok projemizin yanında Türkiye’de de özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında başarılı projelerimiz bulunmaktadır.

Technowood ÜRÜNLERİ TUZ ETKİSİNİN FAZLA OLDUĞU DENİZ KENARLARI VE SAHİLLERDE KULLANILABİLİR Mİ ?

Doğal ahşap kaplı Technowood malzemesi Almanyadaki, dünya çapında akredite olan IFT Rosenheim kurumunda yapılan Tuz-Sprey Testinden başarı ile geçmiştir. Ayrıca deniz kenarlarında bir çok başarılı projemiz bulunmaktadır.

Technowood ASİT YAĞMURLARINDAN NASIL ETKİLENİR ?

Technowood ürünleri Almanyadaki, dünya çapında akredite olan IFT Rosenheim kurumunda yapılan Sülfrik Asit Testinden başarı ile geçmiştir.

AHŞAP VE ALÜMİNYUMUN GENLEŞME KATSAYILARININ FARKLI OLMASI PROBLEMLERE YOL AÇIYOR MU ? AYRICA DOĞAL AHŞAP KAPLAMANIN TEK TARAFLI UYGULANMASINDA ``BİMETAL EFEKTİ``(TEK YÖNE DOĞRU BURULMA) ZAMAN İÇİNDE OLUŞUYOR MU ?

Ürünlerimiz için özel olarak geliştirilen Doğal ahşap kaplama malzememiz çok esnek hale getiriliyor ve alüminyum üzerine yapıştırılmaktan öte neredeyse kaynatılıyor. Bu bakımdan Ahşap kaplama Alüminyum ile beraber uzayıp kısalabiliyor. Kullanılan Ahşap Kaplamanın inceliği sayesinde de Bimetal Efekti yıllar geçse de oluşmuyor.

UV IŞINLARINA MARUZ KALAN AHŞAP ZAMANLA RENK DEĞİŞTİRİR/SOLAR. BUNU KORUMAK İÇİN 3 BOYUTLU TECHNOWOOD VERNİK KULLANIYORSUNUZ. MALZEMELERİNİZ FABRİKADAN VERNİKLENMİŞ OLARAK MI ÇIKIYOR ?

Tüm ürünler özel geliştirdiğimiz nanoteknolojik 3 boyutlu verniğimiz ile müşterinin seçtiği tonda verniklenerek fabrikadan çıkıyor.

ÜRÜNLERİNİZ ŞANTİYE ORTAMINDA KESİLDİĞİNDE KESİM NOKTALARINDAN KORUYUCU İŞLEM GÖRMEMİŞ AHŞAP ORTAYA ÇIKIYOR, ÜRÜNÜN BU KISIMLARDAN ZARAR GÖRMESİNİN ENGELLENMESİ İÇİN NE YAPILMALI ? HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADAN MONTE EDİLDİĞİNDE RİSKLERİ NELERDİR ?

Ürünlerin Şantiye ortamında kesilmesi, kesilen yerdeki verniğe zarar verir. Bu bakımdan ürünlerimiz eğer şantiye ortamında işlem görecekler ise ürünlerin yanında kesim yerlerine sürülmek amacı ile özel üretilen verniğimizden de belli bir miktar göndermekteyiz. Kesim yerlerine bir sünger ya da bez yardımı ile vernik uygulaması kolayca yapılmaktadır. Buradaki amaç bitişlerde grileşmeye sebep olabilecek suyu ve nemi engellemektir.

ALÜMİNYUM ÜRÜNLERİN KAPLAMA YAPILMADAN ÖNCE STATİK BOYA İLE BOYANMASININ SEBEBİ NEDİR ?

Statik boya uygulması her alüminyum malzeme için yapılan ve kalite arttırıcı bir uygulamadır. Alüminyuma yapılan ahşap tonlarındaki kahverengi boyama, kazaen bir kısım çizildiğinde alttaki alüminyumun gözükmesini engeller ve o kısım tamir edilene kadar, estetik görünümün kaybolmaması için yapılan bir işlemdir.

ÜRÜNLERİNİZİN ORTALAMA 5 YILDA BİR YENİDEN VERNİKLENEREK BAKIM YAPILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTMİŞSİNİZ, BU BAKIM İLE İLK GÜNKÜ GÖRÜNTÜ VE HİSSİYATI YENİDEN KAZANMAK MÜMKÜN MÜ? MASİF AHŞAP UYGULAMALARINDA İLK GÜNKÜ GÖRÜNTÜ ZIMPARALAMA İŞLEMİ İLE ELDE EDİLEBİLMEKTE ANCAK TECHNOWOOD ÜRÜNLERİNDE KULLANILAN KAPLAMA KALINLIĞI 1MM'NİN ALTINDA OLDUĞUNDAN DOLAYI ZIMPARA KULLANIMINA UYGUN MU?

Masif ahşap ürünlere ilk günki görüntü kazandırılmak istendiğinde çatlama ve dönme oluşmuş olacağı için temiz yüzeye ulaşmak ancak aşındırıcılığı fazla olan zımparalar ile defalarca zımparalamak kaydı ile mümkün olmaktadır. Technowood ürünlerde dönme ve çatlama gibi problemler ile karşılaşılmayacağından dolayı, yüzey temizliği için çok ince bir zımpara (200 kum ve üstü) ya da çeşitli kimyasallar kullanılır. Dolayısı ile ahşabın yüzeyi temizlenirken kalınlığını kaybetmez ve dibi çıkma gibi problemler yaşanmaz. Defalarca bakım yapımına uygundur. Bakım sonucunda ilk günkü görüntü ve hissi elde edebilirsiniz.

SICAK İKLİMLERDEKİ PROJELERDE MALZEME SICAKLIĞININ ÇOK FAZLA OLMASI DELAMİNASYONA (AHŞAP KAPLAMANIN KALKMASINA) SEBEP OLABİLİR Mİ ?

Projeler sayfamızda ve kataloğumuzda görebileceğiniz gibi projelerimizin çoğu Katar ve Dubai gibi sıcaklığın çok yüksek olduğu ülkelerde problemsiz olarak uygulanmış ve hayatlarını sürdürmekteler. ALAZ Ahşap olarak ürünlerimize 20 yıl delaminasyon garantisi vermekteyiz.

ÜRÜNLERİNİZ İLE İLGİLİ TEST RAPORLARINA NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

Bunun için yapmanız gereken sadece iletişim formumuzu doldurmak ya da bize talebinizi belirten bir e posta yazmak.

Technowood ÜRÜNLERİNİN GARANTİ SÜRELERİ NE KADARDIR ?

Ürünlerimiz için 20 yıl laminasyon garantisi verilmektedir.

DOĞAL AHŞAP KAPLI ÜRÜNLERİNİZ SONRADAN PROJEYE UYGUN OLARAK BÜKÜLEBİLİYOR MU ? BÜKÜM İÇİN MİNİMUM AÇI NEDİR ?

Ürünlerimiz doğal ahşap kaplamanın esnekliği ve yapışma kalitesi sayesinde kaplama yapıldıktan sonra bükülebiliyor. Minimum Açı ise alüminyum profilin tasarımına bağlı olarak değişebiliyor.

ÖZEL NUMUNE ÜRETİMİ VE SERİ ÜRETİM İÇİN ORTALAMA TESLİM SÜRELERİNİZ NEDİR ?

Özel numuneler için teslimat süremiz ortalama 2-3 hafta, seri üretim için ise, miktara bağlı olarak ortalama 4 ila 8 hafta arasıdır.

12 METRE GİBİ UZUN PROFİLLERE DAHİ KAPLAMA YAPABİLDİĞİNİZİ GÖRÜYORUZ. BUNUN İÇİN TEK BOY KAPLAMA MI KULLANIYORSUNUZ YOKSA EKLEME Mİ YAPILIYOR ?

Birbirine eklenerek uzatılmış kaplamalar kullanılıyor, ancak ekleme şekli ve yönteminden dolayı bu kısımlar çıplak gözle zor seçilebilir hale geliyor. Ayrıca ekleme esnasında aynı tonlardaki ahşaplar özel olarak seçilerek kullanılıyor.