EN TR
TECHNOWOOD BLOG

Think Beyond Future

Tippet Rise Art Center İçin Yapılan Ahşap Pavilyon
20-11-2020

ABD, Montana’daki Tippet Rise Sanat Merkezi için Burkinabe mimarı Diébédo Francis Kéré’nin kütüklerinden yapılmış ahşap bir pavilyon inşa edildi. Kéré, son derece popüler Serpentine Pavilion 2017’yi inşa ettiğinden beri uluslararası alanda tanınmıştır.

Dikey olarak istiflenmiş kütüklerin, yapının tüm bölümlerini oluşturması ve bunun da büyük toplantılar ve sessiz meditasyon için kullanılması planlanmış.

 

 

Kéré’ye göre, ziyaretçiler güneş ışığı boşluklardan süzülürken bir “ışık yağmuru” yaşayacak.

Pavilyon, yerel olarak yetişen iki tür sürdürülebilir kereste olan ponderosa ve lodgepole çamından yapılmış.

 

 

Berlin ve Gando, Burkina Faso’da ofisleri bulunan mimar, bu son pavyonun tasarımı için Mali’nin geleneksel mimarisine baktı.

Mali ve Burkino Faso’yu kapsayan Dogon kültüründe, togunas denilen alçak sığınaklar günün sıcağında gölge sağlıyor. Ayrıca köy liderlerinin gelip toplumdaki sorunları tartışmaları için bir araya gelme yerleri olarak da kullanılırlar.

Kéré’nin toguna tarzı pavilyon kanopisi, kütük kümelerinden oluşan sütunlarla desteklenmiş. Kanopinin altında, çok seviyeli oturma yeri, ziyaretçilerin oturup konuşabileceği veya sessizce düşünerek Beartooth Dağları’na bakabileceği bir yer planlanmıştır.